כמה מילים על תיקים מדמוי עור

עור מלאכותי, המכונה גם עור סינתטי, הוא חומר המיועד להחליף עור בריפודים, ביגוד, הנעלה, ושימושים אחרים בהם רצוי גימור דמוי עור, אך החומר בפועל הוא יקר מדי או לא מתאים. עור מלאכותי משווק תחת שמות רבים, ביניהם “דמוי עור”, “עור טבעוני”, עור PU

שיטות רבות ושונות לייצור חיקוי עור פותחו.

אחת המוקדמות שבהן הייתה פרסטוף (Presstoff). הוא הומצא בגרמניה של המאה ה־19, ועשוי מעיסת נייר מרובדת ומטופחת במיוחד. הוא השיג את השימוש הרחב ביותר בגרמניה במהלך מלחמת העולם השנייה במקום עור, שבתנאי מלחמה נקצב. ניתן היה להשתמש בפרסטוף כמעט בכל דבר שממולא בדרך כלל על ידי עור, למעט פריטים כמו הנעלה שנחשפו שוב ושוב ללבוש גמיש או לחות. בתנאים אלה פרסטוף נוטה לאבד את ההתלכדות.

פורומריקה (Poromerics) מיוצרת מציפוי פלסטי (בדרך כלל פוליאוריתן) בשכבת בסיס סיבית (בדרך כלל פוליאסטר). המונח פורומריק נטבע על ידי חברת דאודופונט כנגזרת של המונחים נקבובי ופולימרי. החומר הפורמרי הראשון היה קורפאם של דופונט (DuPont’s Corfam) שהוצג בשנת 1963 בתערוכת הנעליים של שיקגו. קורפאם היה מרכז הידיעה של ביתן דופונט ביריד העולם של ניו יורק ב־1964. לאחר שהוצאו מיליוני דולרים בשיווק המוצר ליצרני נעליים, דופונט משך את קורפאם מהשוק בשנת 1971 ומכר את הזכויות לחברה בפולין.

Leatherette (חיקוי עור – imitation leather) מיוצר גם על ידי כיסוי בסיס בד בפלסטיק. הבד יכול להיות עשוי מסיבים טבעיים או סינתטיים אשר מכוסה בשכבת פוליוויניל כלוריד רכה (PVC). העור Leatherette משמש בכריכת ספרים והיה נפוץ על כיסויי המצלמות של המאה העשרים.

עור השעם (Cork leather) הוא חלופה מסיבים טבעיים העשויה מקליפת עצי אלון השעם שנדחסו, בדומה לפרסטוף.

שיטת תסיסה לייצור קולגן, הכימיקל העיקרי בעור אמיתי, נמצאת בפיתוח.

ייצור ה־PVC המשמש לייצור עורות מלאכותיים רבים דורש חומר המכונה פתלט כדי להפוך אותו לגמיש ורך. PVC דורש נפט וכמויות אנרגיה גדולות ובכך הופך אותו לסמוך על דלקים מאובנים. בתהליך הייצור מיוצרים תוצרי לוואי מסרטנים, דיוקסינים, הרעילים לבני אדם ובעלי חיים. דיוקסינים נשארים בסביבה זמן רב לאחר ייצור ה־PVC. כאשר PVC מגיע למזבלה הוא לא מתפרק כמו עור אמיתי ויכול לשחרר כימיקלים מסוכנים למים ואדמה.

פוליאוריתן פופולרי כיום לשימוש מאשר PVC

עור מלאכותי משמש לרוב בבדי בגדים, ריפוד רהיטים ושימושים לרכב. חיסרון אחד של עור מלאכותי מצופה פלסטיק הוא שהוא אינו נקבובי ואינו מאפשר אוויר לעבור דרכו; לפיכך, זיעה יכולה להצטבר אם היא משמשת לבגדים, כיסויי מושב מכונית וכו’. אחד היתרונות העיקריים שלו, בעיקר במכוניות, הוא שהוא דורש תחזוקה מועטה בהשוואה לעור, ואינו נסדק או דוהה בקלות.

מתוך ערך עור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן